20 kwiecień 2024
STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KOLEJNY REKORD PODCZAS WIELKIEGO CHARYTATYWNEGO JARMARKU BOŻONARODZENIOWEGO W OŚWIĘCIMIU

Kolejny rekord podczas Wielkiego Charytatywnego Jarmarku Bożonarodzeniowego w OświęcimiuTo, co się działo w Oświęcimskim Centrum Kultury w pierwszą niedzielę grudnia przeszło najśmielsze oczekiwania.  Wynik finansowy jest tak niesamowity. Podarowaliście Lence Kożuch 42 406 złotych.

To kolejny rekord – rok temu na jarmarku bożonarodzeniowym uzbierano też dużą sumę – 27 tysięcy złotych, a tegoroczny wynik zaskoczył Małą Orkiestrę Wielkiej Pomocy. Malutka Lenka Kożuch choruje na wyściółczak anaplastyczny trzeciego stopnia złośliwości, więc na leczenie dwulatki jest potrzebne kilkaset tysięcy złotych. Te pieniądze na pewno pomogą rodzinie w leczeniu dziecka.

Podczas tego dnia nie brakło atrakcji – Miasteczko Dzieci, w którym najmłodsi uczestnicy jarmarku mogli – pod czujnym okiem animatorek z Innej Bajki Oświęcim miło spędzić czas, gdy ich rodzice oddawali się przyjemności zakupów. Chętnie też przebierali się w bajkowe stroje dzięki Wypożyczalni Strojów Fiona, zobaczyli sprzęt policyjny, a także wzięli udział w warsztatach kreatywnych przygotowanych między innymi przez Anetę ze Słodyczą Malowane. Wolontariuszki – fryzjerki z SPZ4 zaplatały piękne warkoczyki. Dzieciaczki mogły też wyjść z jarmarku z pięknie pomalowaną twarzą.

Na sali widowiskowej punktualnie o godzinie 15 wręczono Joli i Pawłowi Wodniakom statuetkę Dyrygenta Fundacji Małej Orkiestry Wielkiej Pomocy. Autorką statuetki jest stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Oświęcim Monika Dąbrowska-Picewicz. Urodzona w Oświęcimiu artystka tworzy ceramikę unikatową i została nagrodzona Medalem Dziekana Wydziału Ceramiki i Szkła oraz Rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Tuż po wręczeniu statuetki rozpoczęła się prawdziwa uczta dla wszystkich – bez względu na wiek. Spektakl w wykonaniu Amatorskiego Teatru Przyjaciół Małej Orkiestry Wielkiej Pomocy „Bajki ze starej szafy” – „Smerfy – świąteczna opowieść” rozśmieszyła nie tylko dzieci. Szybko okazało się, że sala zapełniła się po brzegi – również na balkonie.

Po spektaklu przyszedł czas na wręczenie nagród w konkursie na Dobroczynną Bombkę Bożonarodzeniową, gdzie kilkadziesiąt dzieci otrzymało nagrody ufundowane przez Miasto Oświęcim. Wyniki opublikowaliśmy w artykule WYNIKI KONKURSU „Dobroczynna Bombka Bożonarodzeniowa”

Tego dnia każdy chętny mógł zmierzyć ciśnienie oraz sprawdzić poziom cukru na stoisku Joanny Stachury, zjeść swojskie wyroby od pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Dworów Drugich, czy skosztować przepysznych, domowych ciast od Przyjaciół Fundacji. Są to między innymi rodzina i przyjaciele Lenki, znajomi, sąsiedzi, cukiernia Kołaczek, KGW w Wilczkowicach, cukiernia AWA, rodzice i nauczyciele z zespołu szkolno-przedszkolnego nr 1 w Osieku, dworek Kastel, nauczyciele ze szkoły w Rajsku, rodzice przedszkolaków z Przedszkoli Samorządowych w Zaborzu i Grojcu, Moja Miłość Oświęcim, Marzena Jarnot, Bazylia4u z BrzezinkiBazylia4u z KatowicPlaneta Smaku z Tychów i wiele, wiele innych osób. Ogromnie słodkie podziękowania za ten gest.

Wielkie uznanie dla osób, które cały dochód ze stoisk przekazały na leczenie Lenki. Są to firma Plantpol, która od lat ma swoje stoisko z pięknymi poisencjami,  Ewa Ocylok – Stowarzyszenie Stempelek i schronisko dla osób bezdomnych, którzy raczyli gości ozdobami świątecznymi, Natalia Dwornik – Przepisy z Muffinkowej Misy  z wyśmienitymi babeczkami, Urszula Głowicka –  Studio Jogi Pełnia wraz z przyjaciółkami prezentowała wspaniałe mandale, Aneta Rozmus – Słodyczą Malowane przeprowadziła warsztaty z ozdabiania pierniczków oraz Trio hobbistycznych artystów – Ola Hołowiejczuk, Katarzyna Hołowiejczuk i Tomasz Wasiński. Te stoiska bardzo mocno podbiły licznik naszej zbiórki. Dziękujemy za piękny gest.

Pierwszy raz na jarmarku pojawił się Food-MOWP-Truck, w którym goście mogli posmakować swojskich wyrobów, takich jak bigos wykonany przez restaurację Smaki Dzieciństwa (dawna Meksykańska), chleb ze smalcem przygotowany przez Marię Czerwik z Babic smarowany na przepysznym chlebie od firmy Piskorek – oczywiście na górze był ogórek kiszony od Wojciecha Domagały – producenta ogórków i żuru. Były też serki góralskie i przepyszny, bezalkoholowy grzaniec od Tłoczni Chocznia. Dziękujemy Centrum Edukacji Zawodowej Silesia, Willi Na Skarpie – Apartamenty w Oświęcimiu, Marii Czerwik, Tłocznia Chocznia, restauracji Smaki Dzieciństwa (dawana Meksykańska), Ryszardowi Skórce i Janowi Sierancowi ze Stacji Kontroli Pojazdów KOS 012 za to, że wsparli naszego Food-MOWP-Trucka –  którego udostępniła nam firma podająca najlepsze lody w Oświęcimiu – Moja Miłość Oświęcim.

Są też firmy i instytucje, którzy dopieściły stoisko z gadżetami. Są wśród nich Barbara Szczepanik, która wykonała piękne przytulanki, firma Agnes, Chromat, Centrum Materacy, kino Planet Cinema, Kraina Piękności Joanna, Stacja Kontroli Pojazdów Art Mot, Restauracja Portobello, Fakty Oświęcim, Palabras, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Oświęcimiu, Parki Rozrywki Energylandia, apteka Delfin – Błonie, Agena, restauracja La Rossa, hotel Hampton By Hilton, studio kosmetyczne Równiccy, pizzeria Matteo, Impuls Piotr Ryszka, Optyk Krzysztof Bąk, czy punkt ksero Rynek 2.  Ogromne ukłony należą się również kwiaciarni Bogusi Bąbacz z ulicy Dworcowej w Oświęcimiu.

Druhowie z OSP w Dworach Drugich, Włosienicy i Porębie Wielkiej – na nich można zawsze polegać. Pomogli w wieszaniu banerów, przygotowaniach do jarmarku i oczywiście – przy sprzątaniu, wielkie brawa dla Was Panowie.

Wolontariusze – to dzięki nim MOWP może spać spokojnie – są zawsze – na każdej imprezie. Tym razem wspomogli wspaniali uczniowie ze szkół w Rajsku, Przeciszowie, miejskich – Siódemki i Dwójki, powiatowej Czwórki oraz inni – liczni wolontariusze fundacyjni.

MOWP dziękuje również miastu Oświęcim za patronat i wsparcie finansowe, a gminie Oświęcim za piękne gadżety.

Wideo

Wielki Charytatywny Jarmark Bożonarodzeniowy MOWP Oświęcim 2019
Wielki Charytatywny Jarmark Bożonarodzeniowy MOWP Oświęcim 2019

Galeria