13 czerwiec 2024
STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / MOJA AKADEMIA SMAKU – STRONA POŚWIĘCONA PASJI

Moja Akademia Smaku – strona poświęcona pasjiMoja Akademia Smaku (mojakademiasmaku.pl) to strona pełna pasji i pysznych wypieków, której autorką jest mieszkanka powiatu oświęcimskiego, Barbara Szymczyk.

Sernik na zimno z truskawkami i czekoladą, ciasteczka baletki, tort cytrynowy na migdałowym spodzie, ciemny chleb litewski – to tylko niektóre przepisy, które Pani Basia umieszcza na stronie już od dwóch lat. ZOBACZCIE I SMACZNEGO!

JEDEN Z PRZEPISÓW

„Ciemny chleb litewski na słodzie przepis oryginalny oraz z moimi modyfikacjami.

Zaczyn
200 g mąki żytniej razowej
200 g (1 szklanka) aktywnego zakwasu żytniego(w oryginale)

100 g wody

Zaczyn 300 g maki żytniej, 100 g mąki pszennej, 15 g zakwasu chlebowego żytniego Dr. Oetker, 150 g wody.

5 g drożdży rozprowadzonych w odrobinie wody i cukru – wszystko razem wymieszać i odstawić do wyrośnięcia.

Połączyć wyrośnięte drożdże z mieszaniną mąki i zakwasu, pozostawić do wyrośnięcia na kilka godzin w ciepłym miejscu do podwojenia objętości.

Ciasto właściwe
100 g mąki żytniej razowej
120 g mąki pszennej chlebowej
100 g ciepłej wody
3 łyżki cukru
1 łyżka miodu (dodaję gryczany)
1 łyżka słodu żytniego ciemnego litewskiego (ostatecznie można zastąpić melasą) 
melasa 1 łyżka
1 łyżeczka słodu jęczmiennego barwiącego (opcjonalnie) – 
nie dodałam
1 łyżka kminku
1 łyżka soli

Wieczorem przed dniem wypieku chleba przygotowujemy zaczyn – mąkę wymieszać w misce z zakwasem i wodą. Szczelnie przykryć miskę folią przezroczystą i zostawić na 12 godzin.

Kminek utłuc w moździerzu. Obie mąki wymieszać z solą, cukrem, słodem i kminkiem (również robię to dzień wcześniej – wówczas mąki przechodzą pięknym zapachem słodu i kminku). Zakwaszone ciasto wymieszać z miodem i wodą, po czym dodać do składników suchych i wymieszać – można zrobić to mikserem z końcówkami do ciasta chlebowego. Powstanie dosyć gęste, ciemne ciasto.

Formę keksową (22 cm x 10 cm) wyłożyć pergaminem i wypełnić ciastem chlebowym, pomagając sobie maczaną w wodzie łyżką. Wygładzić wierzch, posypać kminkiem. Foremkę z chlebem szczelnie zawinąć w folię (czysta foliowa reklamówka sprawdza się świetnie) i odstawić w ciepłe miejsce na 3-4 godziny do wyrośnięcia.
Kiedy ciasto podchodzi do brzegów foremki, rozgrzać piekarnik do 250 stopni. Wstawić chleb do mocno rozgrzanego pieca na 15 minut, po czym zmniejszyć temperaturę do 200 stopni i piec kolejne 30 minut.

Po wystudzeniu, zawinąć chleb w bawełnianą lub lnianą ściereczkę i folię i zostawić na co najmniej 12 godzin. Chleb litewski smakuje najlepiej na drugi, trzeci dzień po upieczeniu. Dzięki słodowi bardzo długo zachowuje świeżość”.

Galeria