18 maj 2024
STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WYSTAWA FOTOGRAFII KRZYSZTOFA JANIKA „SZARPIĄCY SIĘ MÓZG”

Wystawa fotografii Krzysztofa Janika „Szarpiący się mózg”Wystawę fotografii Krzysztofa Janika „Szarpiący się mózg” będzie można oglądać w Oświęcimskim Centrum Kultury od 16 kwietnia do 3 maja.

Janik, eksperymentując z kompozycją i fakturą swoich fotografii, a także żonglując tematyką poszczególnych serii, zachęca odbiorców do refleksji na temat narzucanych kulturowo ograniczeń i schematów myślenia.

Janik prowokuje. Przewrotnie pyta o wizerunek człowieka w skali mikro i makro.

 

Jestem.

Kim jestem?

Kim jestem w relacji?

Kim jestem w relacji ze światem?

Kim jestem w relacji ze swoim ciałem?

Istnieję.

Czy nie istnieję?

Jaką iluzją się karmię?

Co po sobie pozostawiam?

W fotografiach można wyczuć powiew surrealizmu. Nieokreślone struktury materii w obrazie ukazane są w sposób drapieżny, ekspresyjny, zupełnie jakby Artysta próbował zatrzymać świadomość uwikłaną w gonitwę myśli, dostrzegając wielowymiarowość jej natury…

Bo czym jest ciało bez umysłu? A czym świadomość bez ciała…?

Sam autor zaprasza na wystawę:

„Wystawa w Oświęcimskim Centrum Kultury prezentuje kilkadziesiąt fotografii z zakresu portretu, pejzażu i aktu. Są to fotografie, na których zatrzymałem obraz znajdujący się przede mną, jak i fotograficzne cykle, dość osobiste.

Do galerii „Tyle Światów” w Oświęcimskim Centrum Kultury trafiłem dzięki Agnieszce Kołodziej-Ryś i jej Pierwszemu Konkursowi Rzeźbiarskiemu Ziemi Oświęcimskiej. Wtedy to poznałem Magdalenę Prochowską i panią Monikę Świętek-Smrek, które umożliwiły mi wystawienie swoich prac.

Swoje zamysły mogłem zrealizować dzięki współpracy z Wioletą Ludwig, Krzysztofem Miłkiem, Agatą Sokół, Gosią Toczek, Karoliną Kraszczyńską i dzięki całej reszcie osób znajdujących się wokół mnie.

Chciałbym również wspomnieć o Magdalenie Klycie, która lata temu udostępniła mi miejsce do wykonywania zdjęć, jak i poznała mnie z Krzysztofem Myalskim, dzięki któremu nadal mogę swobodnie pracować nad fotograficznymi projektami. Bardzo ważne jest to, aby mieć swobodę.

Zapraszam.

Janik Krzysztof”

Galeria