13 czerwiec 2024
STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / X JARMARK KASZTELAŃSKI – OŚWIĘCIM 2019

X Jarmark Kasztelański – Oświęcim 2019Największa coroczna impreza historyczna w Oświęcimiu już za nami – w tym roku wyjątkowy, bo jubileuszowy, Jarmark Kasztelański.

Wydarzenie, organizowane przez Muzeum Zamek w Oświęcimiu i Miasto Oświęcim, odbywało się w czterech przestrzeniach starego miasta: w Muzeum Zamek, na Rynku Głównym, w Ratuszu oraz na Bulwarach nad Sołą. Impreza miała na celu poszerzenie wiedzy historycznej o ziemi oświęcimskiej.

W tym roku Oświęcim odwiedziła grupa rekonstruktorów SARMATA i wiele innych grup prezentujących czasy od XIV do początków XX wieku. Nie zabrakło między innymi rycerstwa zaciężnego i konnego, Husarii, Wojska Polskiego czy odtwórców dawnego rzemiosła.

Na Rynku Głównym oprócz straganów z upominkami i tradycyjnym jadłem, odbywała się część artystyczna i wręczanie nagród zwycięzcom konkursów. Spektakl teatralny „Opowieści Wagantów” przygotował Teatr Gry i Ludzie, zaś wyśmienitą muzykę zapewnił zespół White Garden. Na scenę zaproszeni zostali zwycięzcy i uczestnicy Igrzysk Historycznych, które odbywały się w Ratuszu. W Ratuszu także uroczyście wręczono nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego, zorganizowanego specjalnie z okazji Jarmarku Kasztelańskiego.

W Muzeum Zamek gościły tego dnia Klub Miłośników Sportów Wiktoriańskich, Mme Chantberry (Kostiumologia i krawiectwo artystyczne) z zaprzyjaźnioną grupą słowackich rekonstruktorów sportów dawnych. Bractwo MILITES, stale współpracujące z Muzeum Zamek, gościło natomiast w wieży zamkowej.

Wideo

Jarmark Kasztelański Oświęcim 2019
Jarmark Kasztelański Oświęcim 2019
Konkurs historyczny
Konkurs historyczny
Rozdanie nagród w konkursie plastycznym
Rozdanie nagród w konkursie plastycznym

Galeria