04 marzec 2024
STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / „POŁOŻNA Z AUSCHWITZ”. SPOTKANIE Z MAGDĄ KNEDLER

„Położna z Auschwitz”. Spotkanie z Magdą Knedler

„Położna z Auschwitz”. Spotkanie z Magdą Knedler
DATA ROZPOCZĘCIA: 15-01-2020 GODZINA: 18:00
MIEJSCE: Cafe Bergson, Oświęcim

OPIS WYDARZENIA:

Spotkanie autorskie z Magdą Knedler i dyskusja wokół książki POŁOŻNA Z AUSCHWITZ.

Prowadzenie: Teresa Wontor-Cichy

(Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu)

15.01.2020 (środa), g. 18.00

Café Bergson, pl. ks. Jana Skarbka 2

Wstęp wolny. 

Magda Knedler – autorka kilkunastu powieści, m.in. „Moich przyjaciółek z Ravensbrück”. Dwukrotnie nominowana do nagrody WARTO, laureatka nagrody EMOCJE przyznawanej przez Radio Wrocław Kultura za „powieści, które dowodzą, że gatunkowa wszechstronność i pisarska pracowitość idą w parze z wysoką jakością literacką”.

Położna z Auschwitz” (Wydawnictwo Mando/WAM 2020) to przejmująca powieść o Stanisławie Leszczyńskiej. W piekle obozu koncentracyjnego ocaliła tysiące dzieci. Do KL Auschwitz trafia kolejny transport więźniarek. Wśród nich jest położna z Łodzi, która na własną prośbę zaczyna pracę w nieludzkich warunkach: bez wody, podstawowych narzędzi medycznych i leków. Porody przyjmuje na piecu przykrytym starą derką. Wielokrotnie ryzykuje życie, przeciwstawiając się rozkazom bezwzględnego Josepha Mengele. Robi wszystko, by chronić dzieci przed okrutnymi eksperymentami. Wspiera młode matki, którym siłą odebrano niemowlęta i wysłano je do Rzeszy. Albo na śmierć .

„Powieść Magdy Knedler przedstawia losy niezwykłej, heroicznej kobiety, która w dramatycznych warunkach obozu koncentracyjnego niosła pomoc kobietom ciężarnym i ich przychodzącym na świat dzieciom, najmniejszym i najbardziej bezbronnym ofiarom KL Auschwitz.” (Teresa Wontor-Cichy, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau).

GaleriaWarning: Trying to access array offset on value of type null in /home/platne/serwer188468/public_html/kulturalnypowiat.pl/wp-includes/class-wp-query.php on line 3701