20 kwiecień 2024
STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / 70 LAT – JUBILEUSZ OŚWIĘCIMSKIEJ BIBLIOTEKI

70 lat – Jubileusz oświęcimskiej BibliotekiRok 2018 jest dla bibliotekarzy oświęcimskiej książnicy ważny z wielu powodów. Po pierwsze świętujemy 70 lat istnienia Biblioteki, po drugie jest to czas kiedy kończy się wykonalność projektu unijnego, a zatem w najbliższych miesiącach Bibliotekę czekają duże zmiany organizacyjne, po trzecie Biblioteka pozyskała rekordową kwotę dotacji, ponad 250 tys. na działania na rzecz promocji czytelnictwa i działalności kulturalnej w Oświęcimiu.

7 dekad Biblioteki. 7 lat Galerii Książki

Otwarta, przestronna i funkcjonalna… to na pewno biblioteka? Tak. Nasza GALERIA KSIĄŻKI to o wiele więcej niż biblioteka, to przestrzeń spotkań wszystkich ludzi, miejsce gdzie każdy znajdzie coś dla siebie i w fajnej atmosferze spędzi czas. Wyglądem przypomina galerię handlową. Nie bez powodu właśnie taką przestrzeń w 2009 roku zaprojektowali architekci, uznając, że w centrum handlowym przeciętny Kowalski lubi spędzać wolny czas – zakupy, obiad, kino i inne atrakcje. Dokładnie tak samo jest w Galerii Książki, no może z wyjątkiem obiadu. U nas klient zamiast kupować może wypożyczyć książkę, skorzystać bezpłatnie z salek kinowych, oddać się pracy naukowej, twórczej, przeczytać gazetę, zagrać na XBOX-ie czy PlayStation lub po prostu, zwyczajnie obejrzeć film lub wystawę pozostawiając dziecko w bawialni… tak jak w Ikei.” – opowiada o Bibliotece Dyrektor Leszek Palus.

7 dekad temu …

70 lat temu, we wrześniu 1948 roku pierwsi czytelnicy wypożyczyli książkę z oświęcimskiej Biblioteki. Księgozbiór tworzyły wtedy dary obywateli i komplety książkowe przesłane przez Ministerstwo Oświaty. W kwietniu 1949 r. Biblioteka liczyła 795 książek i około 500 czytelników. W roku 1974 mieszkańcy nowego osiedla Błonie wypożyczyli po raz pierwszy książki w Filii nr 2 sąsiadującej z klubem „Relax”. Za 4 lata, na ówczesnej Kolonii Lenina (Zasole) otwarta została Filia nr 3. Do 2010 roku, prawie 12 tysięcy użytkowników korzystało z 7 oddziałów biblioteki miejskiej o łącznej powierzchni 715 m2.

7 lat temu…

Przełomowa dla funkcjonowania oświęcimskiej Biblioteki była siódma, a za razem pierwsza dekada nowego obiektu – Biblioteki GALERIA KSIĄŻKI. 31 grudnia 2008 r. „na Kopernika” wystrzeliły szampany, bynajmniej nie z powodu sylwestra! Dotarła do nas wiadomość, że Miasto otrzymało unijną dotację na budowę nowej siedziby Biblioteki. Galeria Książki „wyrosła” w ciągu 2 lat. 4 lipca 2011 r. otwarta została nowa siedziba, stanowiąca przestrzeń spotkań mieszkańców naszego miasta – wspomina Mariola Talewicz – Zastępca Dyrektora Biblioteki.

Przy Bibliotece powstała pierwsza w Polsce Aleja Pisarzy, w której swoje przesłania – słowa odlane w brązie – zostawiło już 15 wybitnych Mistrzów Pióra.

Oświęcimska Książnica z obiektem i działaniami idealnie wpisuje się w charakter nowoczesnej biblioteki XXI wieku, uwzględniając istotną rolę w kształtowaniu społeczeństwa informacyjnego w procesie umacniania tożsamości społecznej, rozwoju ekonomicznego, kształcenia ustawicznego oraz zróżnicowania kulturowego. Jest miejscem, gdzie w ciekawym otoczeniu literatury można fajnie spędzić czas, gdzie odbywają się spotkania z autorami i ilustratorami, zajęcia plastyczne oraz zajęcia łączące zabawę z literaturą i nowoczesne technologie. To miejsce otwarte o charakterze rodzinnym, kulturalnym, sprzyjające spotkaniom towarzyskim.

Ponad 14 tysięcy użytkowników Galerii Książki ma do dyspozycji 4200 m2 powierzchni i zbiory liczące blisko 160 tysięcy egzemplarzy. Dbamy o to, aby wszyscy czuli się dobrze w naszej bibliotece, obiekt spełnia wymogi bezpieczeństwa dla użytkowania przez osoby niepełnosprawne. Są tutaj udogodnienia dla osób poruszających się na wózkach (podjazdy, windy, przestrzenie komunikacyjne) – informują pracownicy Galerii Książki.

Myślenie o przyszłości bibliotek jest ważne dla całej społeczności, szczególnie w obecnych czasach szybkich zmian kulturowych, społecznych, ekonomicznych i technologicznych. Przemiany kulturowe, silnie związane z rozwojem technologicznym coraz silniej oddziałują na biblioteki i ich otoczenie. Zmienia się rola bibliotek na rzecz miejsca / przestrzeni spotkań ludzi, zmienia się rola książki (od tradycyjnej do elektronicznej), zmieniają się wzory czytelnictwa, wprowadzane są nowe formy dystrybucji treści poprzez sieć.

Bez względu jednak na te uwarunkowania oraz świadomość zmian – wartością pozostaje możliwość dostępu do uporządkowanej informacji i wiedzy, budowanie wspólnego dziedzictwa, przeżyć oraz emocji zawartych w dziełach kultury.

Zapraszamy do śledzenia na bieżąco oferty Biblioteki na jej stronie, profilu facebookowym, Instagramie i na plakatach. Zachęcamy do zapisywania się na warsztaty. Wybór działań oraz oferty jest i będzie ogromny i zróżnicowany, tak więc – dla każdego coś dobrego.

Cieszymy się, że możemy dla mieszkańców Oświęcimia i wspólnie z nimi aktywnie tworzyć kulturę i promować czytelnictwo – dodają pracownicy Galerii Książki. Zapraszamy do wspólnego świętowania 15 grudnia o godzinie 17.00 w Bibliotece Galeria Książki.

Galeria