13 czerwiec 2024
STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BIAŁO – NIEBIESCY HOKEIŚCI POWOŁANI NA MŁODZIEŻOWE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE

Biało – niebiescy hokeiści powołani na Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie19 stycznia w Korei Południowej rozpoczęły się IV Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie Gangwon 2024. Ta impreza to przedsmak „dorosłych” zimowych igrzysk olimpijskich, ale zarezerwowana jest tylko dla juniorów.

W igrzyskach weźmie udział prawie 1900 sportowców z 79 krajów świata, którzy będą rywalizować w 15 dyscyplinach i 81 konkurencjach (rozróżniając zawody dziewcząt i chłopców). W imprezie wezmą udział sportowcy w wieku od 14 do 18 lat.

Polska reprezentacja składa się z 48 osób w tym 37 chłopców i 11 dziewcząt. Nasi reprezentanci powalczą o medale
w biathlonie (6 sportowców), bobslejach (1), hokeju na lodzie 3×3 (13), saneczkarstwie (7), short tracku (3), łyżwiarstwie szybkim (4), narciarstwie alpejskim (2), biegach narciarskich (6), kombinacji norweskiej (2) i skokach narciarskich (4).

Wśród 13 Reprezentantów Polski w hokeju na lodzie powołanie na Igrzyska wywalczyło aż 5 zawodników UKH Unia Oświęcim – Aleksander Wanat, Radosław Kot, Kajetan Domalewski, Borys Dawid oraz Adam Krajewski.

Aleksander i Radosław są od najmłodszych lat wychowankami UKH Unia Oświęcim, Kajetan już trzeci sezon reprezentuje jej barwy po transferze z Legii Warszawa, natomiast Borys i Dawid wybrali Oświęcim przenosząc się aż z Gdańska.

Powołanie otrzymał także wychowanek klubu Kacper Rydzoń, który w tym sezonie reprezentuje barwy MMKS Podhale Nowy Targ.

Cała ekipa przed wylotem odebrała w Białce Tatrzańskiej olimpijskie nominacje i złożyła uroczyste ślubowanie.

W walce o olimpijski medal turnieju hokejowego młodzi Polacy zmierzą się z ekipami z Danii, Łotwy, Austrii, Kazachstanu, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Chińskiego Tajpej. Turniej rozegrany zostanie systemem 3×3 na zmniejszonym polu gry.

Dołączając się do słów Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego życzymy wszystkim reprezentantom sportowych sukcesów w olimpijskim duchu fair play.

Trzymamy kciuki za każdego polskiego sportowca i za jak najlepsze ich występy w dalekiej Korei. Walczcie fair, pokonujcie swoje słabości, dajcie z siebie sto procent i bijcie swoje rekordy – zadowolenie i satysfakcja są wtedy murowane” – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosław Piesiewicz.

 

Galeria