21 luty 2024
STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOŻYNKI W PRZECISZOWIE

Dożynki w Przeciszowie27 sierpnia mieszkańcy Przeciszowa uczcili hucznie święto plonów.

Po uroczystej Mszy Świętej, podczas której nastąpiło poświęcenie wieńca dożynkowego oraz chlebów dożynkowych, mieszkańcy spotkali się na stadionie LKS Przeciszovia. Koło Gospodyń Wiejskich tradycyjnymi przyśpiewkami przywitało licznie zgromadzonych gości. Gospodarzowi Dożynek – Tomaszowi Kosowskiemu wraz z małżonką został przekazany piękny wieniec dożynkowy oraz chleb. Ponadto wręczono poświęcone chleby dożynkowe, które otrzymali: Przewodniczący Rady Gminy Przeciszów – Marek Trzaska, Sołtys Sołectwa Przeciszów – Władysław Kozub, Sołtys Sołectwa Las – Krzysztof Gałuszka, Poseł na Sejm RP – Rafał Bochenek, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego – Iwona Gibas, Dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Krzysztofa Kozika – Izabela Miłkowska oraz Kierownik GBP w Przeciszowie – Łukasz Fuczek. Kolejnym punktem programu był występ w wykonaniu dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Przeciszowie. Po występie dzieci, na scenie pojawił się zespół śpiewaczy „Same Swoje” z Przeciszowa, który zaprezentował piękne utwory ludowe. Nie zabrakło również Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca „PrzeCisza” z równie bogatym repertuarem. W tym roku część artystyczną dożynek uświetnił występ Orkiestry Dętej z Osieka.

Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji, przygotowując po raz kolejny zmagania zręcznościowe w konkurencjach „Super Farmer”, w którym głównym trofeum był okazały puchar Sołtysów Sołectwa Las oraz Przeciszów. Wśród konkurencji znalazły się: trzepanie jajek, wiązanie chusty, oddzielanie ziaren, bieg z gumiakach z kapustą oraz odgadywanie zapachów przypraw. Czterech śmiałków ukończyło wszystkie konkurencje, a zwycięzca otrzymał niezwykły puchar.

Swoje prace rękodzielnicze prezentowały: Wiktoria Kobylańska, Danuta Kucharczyk oraz Zofia Szlachetka. Można było również skosztować pysznego miodu, a stoisko zapewniło Koło Pszczelarzy w Oświęcimiu. Dzieci mogły skorzystać z darmowych przejazdów ciuchcią Chrzanolandia oraz z wielkich dmuchańców. Dla najmłodyszch przygotowano także stoisko z malowaniem twarzy oraz brokatowymi tatuażami. Nie zabrakło pysznej waty cukrowej, popcornu oraz lodów. Każdy z uczestników dożynek mógł skorzystać z genialnej wideobudki 360 i nakręcić sobie film. To działanie możliwe było dzięki pomocy Prezesa LKS Przeciszovia – Michała Kozłowskiego. W niedzielne popołudnie stadion LKS Przeciszovia wypełnił się po brzegi. Po godzinie 18.00 rozpoczęła się zabawa taneczna z zespołem Sunday Band, który na placu przed sceną zgromadził tłumy spragnionych zabawy!

Galeria