13 czerwiec 2024
STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / JERZY GÓRSKI SPOTKAŁ SIĘ Z ZATORSKĄ MŁODZIEŻĄ

Jerzy Górski spotkał się z zatorską młodzieżąW środę w zatorskim Centrum Aktywizacji Zawodowej odbyło się spotkanie dla młodzieży klas 7 i 8, którego gościem był Jerzy Górski – mistrz świata w podwójnym Ironmanie w Huntsville.

Pokonał on wtedy 7,6 km płynąc, 360 km jadąc na rowerze, 86 km biegnąc. Osiągnął czas 24 godziny, 47 minut i 46 sekund. Tytuł wywalczył w 1990 roku. Wcześniej wziął udział w Biegu Śmierci w Squaw Valley przy ponad 50 stopniach Celsjusza i na dystansie 100 mil. Zajął 142. miejsce i otrzymał Srebrną Klamrę. Ten wyczyn uznaje za swoje najważniejsze osiągnięcie w karierze sportowej.

Jeszcze wcześniej zdobył jednak coś dużo cenniejszego: wolność od narkotyków i innych uzależnień. Jak sam powiedział – jego życie odmieniło się całkowicie w ośrodku MONAR pod czujnym okiem Marka Kotańskiego. To jemu i ludziom, których tam poznał zawdzięcza to, kim jest dzisiaj – człowiekiem z pasją, trenerem, szczęśliwym ojcem i prezesem Centrum Sportowego „Głogowski Triathlon”.

Pan Jurek jest głównym bohaterem książki Łukasza Grassa pt. „Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą” oraz filmu Łukasza Palkowskiego „Najlepszy”. Od jego obejrzenia rozpoczęło się spotkanie w Centrum Aktywizacji Zawodowej w Zatorze. Uczestnicy mogli zapoznać się z niezwykłą historią późniejszego „Człowieka z żelaza”. Następnie mieli okazję, by wyjść na środek sali i opowiedzieć kolegom o swoich zainteresowaniach. Młodzież z wielką chęcią zadawała też pytania i dzieliła się refleksjami dotyczącymi przełamywania siebie.

Swoje bariery mogli pokonać w ostatnim punkcie spotkania. Był to trwający 12 minut test Coopera na stadionie „Zatorzanki”. Można było iść, biec – chodziło o poznanie, na ile kogoś stać w danym momencie. Ci, którzy pierwszy raz podjęli takie wyzwanie, otrzymali w nagrodę koszulki z autografem. Jest jeszcze jedna szansa na ich zdobycie: napisanie opowiadania o dniu spotkania z panem Jerzym; o emocjach, jakie ono wywołało.

Galeria