13 czerwiec 2024
STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / JURIJ ANDRUCHOWYCZ W ALEI PISARZY W OŚWIĘCIMIU

Jurij Andruchowycz w Alei Pisarzy w OświęcimiuBiblioteka GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu zaprasza 22 września
o 17.00 do Alei Pisarzy, gdzie zostanie odsłonięta płyta, dedykowana Jurijowi Andruchowyczowi.

Uroczystość połączona będzie ze spotkaniem autorskim, które moderował będzie prof. UJ Jarosław Fazan. Po rozmowie Jurij Andruchowycz wykona z zespołem Karbido słuchowisko sceniczne na podstawie powieści Radio Noc.

Tegoroczny wybór kapituły Alei odbiega nieco od dotychczasowych, gdyż wyszedł poza ścisły zakres autorów i autorek polskich. „Postanowiliśmy w roku 2023 w Alei Pisarzy uhonorować płytą ukraińskiego pisarza Jurija Andruchowycza. Wybór podyktowały względy merytoryczne: mamy do czynienia ze znakomitym poetą, prozaikiem i muzykiem, świetnie mówiącym po polsku, dobrze znanym i rozpoznawanym w kulturze i literaturze polskiej. Były także względy polityczne i historyczne, które dzieją się obecnie (…). Wielkiego znaczenia jest fakt, że pisarze, artyści, ludzie kultury ukraińskiej czynnie i niezwykle ofiarnie udzielają się w obronie swojej ojczyzny i Europy przed rosyjską agresją” – powiedział przewodniczący kapituły Alei prof. Krzysztof Zajas.

Jak podkreśla kapituła „to wyróżnienie symbolicznie ma uhonorować wszystkich ludzi kultury Ukrainy”.

Będzie to już 21. płyta w Alei Pisarzy, która nawiązuje do podobnych inicjatyw, honorujących aktorów, muzyków lub sportowców. O wyborze decyduje kapituła, w której zasiadają pisarze, krytycy literatury i pracownicy naukowi”.

Dotychczas tablice odsłonili już: Wanda Chotomska, Magdalena Grzebałkowska, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Ewa Lipska, Dorota Masłowska, Zofia Posmysz, Małgorzata Szejnert, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Wojciech Jagielski, Ryszard Krynicki, Wiesław Myśliwski, Radek Rak, Andrzej Stasiuk, Szczepan Twardoch, Mariusz Szczygieł, Marcin Świetlicki i Adam Zagajewski.

 

Galeria