13 czerwiec 2024
STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / NIEZWYKŁY WERNISAŻ I WYJĄTKOWY KONCERT W CHEŁMKU

Niezwykły wernisaż i wyjątkowy koncert w ChełmkuWernisaż wystawy Piotra Jargusza oraz koncert Sebastiana Madejskiego, zorganizowane przez Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku, uczyniły jeden z sierpniowych wieczorów wyjątkowym ze względu na moc przekazu i możliwość czynnego kontaktu odbiorcy ze sztuką.

Wydarzenie, które odbyło się 21 sierpnia 2020 roku, realizowane było w ramach programu MOKSiR pt. „Chełmek Fabryka – miejsce, pamięć, kultura”, dofinansowane natomiast ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.

W ramach wernisażu wystawy „Obrazy uliczne. Buty Viatorisa” profesora Piotra Jargusza, artysty sztuk wizualnych, można było wziąć udział w swoistego rodzaju happeningu, w którym wraz z artystą mogliśmy stworzyć jedno z dzieł, ukazujące symboliczną życiową drogę człowieka. Wyjątkowość obrazów artysty polega na mocnym przekazie i na użyciu prostych materiałów, jak papier pakowy, ale także na ich tymczasowości. Autor rozkleja je w przestrzeniach miejskich, gdzie mają wielu odbiorców, ale też szybko znikają pod warstwą plakatów reklamowych.

Uwieńczeniem wieczoru był koncert Sebastiana Madejskiego „Pośpiewy fragmentaryczne”. Głos artysty okazał się wystarczającym instrumentem, by stworzyć całą maskaradę dźwięków. Na poczekaniu zapętlane partie wokalne sprawiały, że przenosiliśmy się w różne światy muzyczne: cerkiewne, operowe, afrykańskie.

Wideo

Piotr Jargusz i Sebastian Madejski w Chełmku
Piotr Jargusz i Sebastian Madejski w Chełmku

Galeria