20 kwiecień 2024
STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / NOWE ŻYCIE MIKROBIBLIOTEK

NOWE ŻYCIE MIKROBIBLIOTEKOdnowione Mikrobiblioteki trafią do najmłodszych mieszkańców Oświęcimia.

Niewielkie skrzynki zainspirowane dziełami literackimi, wśród nich Mikołajek, Mały Książę czy Trzy Świnki, jeszcze niedawno ozdabiały miejskie skwery. Niewielkie skrzynki, a mieściły tak wiele. Dzięki ich zawartości mogliśmy wyruszyć w podróż z ulubionymi bohaterami, przeżyć niezwykłe przygody, zakochać się w literaturze.

Mowa o Mikrobibliotekach, które powstały jako główny element realizowanego w 2017 roku przez oświęcimską bibliotekę programu „Nieruchomość Literacka”. Galeria Książki pozyskała pieniądze na jego realizację w ramach dotacji grantowej uzyskanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego.

Wraz z wiosną przyszedł czas na ich renowacje. Dzięki pomocy przyjaciół z Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu pod przewodnictwem Pana Wojciecha Kościelniaka zyskały nowe życie. Naprawione, odrestaurowane, jeszcze pachnące farbą wyruszą w nową podróż.

Ogólnopolska akcja „Cała Polska Czyta Dzieciom” to doskonały czas na rozpoczęcie nowego życia oświęcimskich mikrobibliotek. Tegorocznym hasłem akcji jest „Sportowcy czytają dzieciom”. Podczas inauguracji 3 czerwca biblioteczna Aleja Pisarzy zamieni się w boisko. Prezydent Miasta Oświęcim Janusz Chwierut da sygnał do rozpoczęcia meczu. Kto zagra? Przedszkolaki, którzy zostaną zaproszeni do udziału w konkursie „Zagraj książką”. Dla najlepszych drużyn przewidziano wyjątkowy prezent: Mikrobibliotekę uzupełnioną najlepszymi książkami dla dzieci. Biblioteczne Mikrobiblioteki zmienią miejsce, ale nie zmienią przeznaczenia. Od czerwca będą służyć najmłodszym czytelnikom. Wychodząc z przedszkola dzieci będą mogły zabrać książkę ze sobą do poczytania w domu. Mała biblioteka będzie w zasięgu ich rączek. Będą o nią dbać, opiekować się nią. Mikrobiblioteki znajdą nie tylko swój nowy dom ale wyjątkowe miejsce w sercach małych mieszkańców miasta Oświęcim.

Galeria