21 kwiecień 2024
STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PIĄTY DLA PIĘCIU – JUBILEUSZOWY WIELKI MECZ CHARYTATYWNY

Piąty dla Pięciu – jubileuszowy wielki mecz charytatywnyPiąty dla Pięciu – jubileuszowy wielki mecz charytatywny

Na zaproszenie Fundacji Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy piąty raz do Oświęcimia przyjadą sportowcy – amatorzy z Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich.

W barwach HRAP grają aktorzy, kabareciarze, dziennikarze. W sobotę 17 listopada krzyżują kije z reprezentacją Przyjaciół Fundacji Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy.

Dotychczasowe mecze były sporym wydarzeniem i zakończyły się wielkimi sukcesami. Wspólnie z artystami, przyjaciółmi MOWP, a przede wszystkim z mieszkańcami powiatu oświęcimskiego udało się zebrać ponad 123 tysięcy złotych na leczenie i rehabilitację podopiecznych MOWP.

Przy okazji piątego meczu fundacja chce pomóc nie jednemu, jak było to dotąd, ale piątce dzieci:

– Nikolce Kurpas, 11-latce z dziecięcym porażeniem mózgowym czterokończynowym z Brzeszcz,
– Łukaszowi Gawłowi 15-latkowi cierpiącemu na dystrofię mięśniową z Włosienicy,
– Miłoszowi Jaśko, 17-latkowi z zaburzeniem mielinizacji OUN z Chełmka,
– Kordianowi Spadkowi, 10-latkowi, cierpiącemu na chorobę Crohna z Osieka,
– 2-letniemu Wiktorkowi Pacholarzowi, cierpiącemu na mnogie wady układu szkieletowego, stopa piętowo-koślawa, obustronny niedosłuch, dysmorfia z Oświęcimia.

„To nasi podopieczni z różnych miejscowości powiatu oświęcimskiego, którzy wymagają kosztownej długotrwałej rehabilitacji” – mówi Monika Bartosz, prezes Fundacji Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy.

Hokejowa Reprezentacja Artystów Polskich

Hokejowa Reprezentacja Artystów Polskich powstała w styczniu 2003 roku. Od tego czasu nieprzerwanie grają zawsze na cele charytatywne.

Początkowo grali tylko w Tychach, ale od 2012 zaczęli rozgrywać mecze na terenie całej Polski, między innymi w Warszawie, Katowicach, Nowym Targu, Sanoku, Toruniu i oczywiście piąty raz zagrają w Oświęcimiu.

„Mamy za sobą dwa mecze międzypaństwowe rozegrane przeciwko Reprezentacji Gwiazd Czeskich, autorem pierwszej, historycznej bramki w konfrontacji międzynarodowej jest Adam Grzanka” – mówi Mariusz Gabrek,  prezes zarządu HRAP.

Od 2016 roku HRAP jest formalnie zarejestrowaną reprezentacją. Ich celami statutowymi są promowanie hokeja na lodzie wśród wszystkich grup wiekowych bez względu na płeć, promocja sportowego trybu życia, a także wspieranie różnych inicjatyw społecznych.

Czas na mecz z MOWP

Sześć lat temu Mariusz Kaszuba z fundacyjnych szeregów (w przeszłości zawodowy gracz, obecnie amator) zaproponował rozegranie meczu z artystami. Pomysł spodobał zarządowi fundacji i rozpoczęły się rozmowy z HRAP.

Co razem osiągnęli?

– Pierwszy mecz, rozegrany 8 listopada 2014 roku. Impreza  z myślą o 6-letnim wówczas Patryku Piotrowskim, podopiecznym MOWP, cierpiącym na autyzm; zebrana kwota 18 500 złotych,

– Drugi mecz – 14 listopada 2015 roku dla rocznej Agnieszki Słowik, cierpiącej na mukowiscydozę, ciężką chorobę genetyczną, która atakuje głównie układ pokarmowy i oddechowy; zebrana kwota 30 650 złotych,

– Trzeci mecz rozegrany 5 listopada 2016 roku dla Krzysztofa Węgrzyna, który urodził się z naczyniakiem jamistym twarzy, języka i wargi dolnej; zebrana kwota 31 416 złotych,

– Czwarty mecz odbył się 4 listopada 2017 roku. Cała impreza była wyjątkowa pełna tajemnicy i wzruszeń. Padł autentyczny rekord. Jeszcze nigdy, w historii charytatywnych meczów MOWP nie zaliczył tak wysokiej zbiórki. Podczas 4. Hokejowego Meczu HRAP vs MOWP zebrano łącznie – w ramach zbiórki publicznej i przekazanych w tym dniu darowizn, dla Mateuszka Miłonia cierpiącego na autyzm – 43 tysiące złotych.

Wzruszeń tego dnia wszystkim dostarczył Adam Grzanka, oświadczając się podczas meczu swojej wybrance na lodzie.

Również pierwszy raz MOWP i klub PCK – HDK im.” Dzieci Oświęcimia” zorganizowali akcję „Pomoc ma Moc”, podczas której to oddano 9900 mililitrów krwi. Dzięki  hojności krwiodawców 58 tabliczek czekolady trafiło do mieszkańców Domu Dziecka w Oświęcimiu. Tym razem również akcja krwiodawstwa zawita do grodu nad Sołą.

Piąty dla Pięciu

Przed nami piąty mecz. W sobotę 17 listopada o godzinie 17 wielka inicjatywa jubileuszowa, czyli Piąty Wielki Charytatywny Mecz Hokejowy  „Piąty dla pięciu”, który odbędzie się w hali lodowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Oświęcimiu.

Na zaproszenie MOWP już po raz piąty do Oświęcimia przyjadą sportowcy amatorzy z Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich, w barwach których grają aktorzy, kabareciarze, dziennikarze, by skrzyżować kije z reprezentacją Przyjaciół Fundacji Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy.

HRAP tworzą między innymi:

– Bogdan Kalus, aktor i kapitan drużyny,
– Wiesław Tupaczewski i Andrzej Tomanek z Kabaretu OT.TO,
– Tomasz Olbratowski i Darek Maciborek, dziennikarze RMF FM,
– Stachursky, piosenkarz,
– Aga Dyk, piosenkarka,
– Mariusz kałamaga, komik, stand-upowiec, prezenter telewizyjny,
– Jacek Chadziński, arbiter IIHF, sędzia kilkunastu mistrzostw świata,
– Julia Wróblewska, aktorka,
– Roman Polko, dwukrotny dowódca GROMu,
– Adam Grzanka, satyryk, muzyk, kompozytor i tekściarz,
– Piotr Kupicha, muzyk, kompozytor, wokalista i lider zespołu Feel,
– Andrzej „Gromee” Gromala z RMF MAXXX,
– Tomasz Lebuda, menedżer zespołu Cree
– Tomasz Rajski, były bramkarz,
– Mateusz Dewera, aktor filmowy i teatralny,
– Ewa Błachnio, artystka kabaretowa i aktorka,
– Rafał i Marcin Mroczkowie – aktorzy,
– Mariusz Gabrek, pomysłodawca i współtwórca HRAPu,
– Wojciech Zawioła, dziennikarz sportowy,
– Bartek Demczuk, Robert Korólczyk, Łukasz Kaczmarczyk czy Mateusz Banaszkiewicz z Kabaretu Młodych Panów.

Również mogą uświetnić swoją obecnością takie tuzy sportu jak Jerzy Dudek, były bramkarz Reprezentacji Polski w piłce nożnej oraz Mariusz Czerkawski, którego nie trzeba przedstawiać fanom hokeja na lodzie.

Dotychczasowe mecze były sporym wydarzeniem i zakończyły się wielkimi sukcesami. Wspólnie z artystami, przyjaciółmi MOWP, a przede wszystkim z mieszkańcami powiatu oświęcimskiego udało się nam zebrać podczas czterech meczów łącznie ponad 123 tysiące złotych na leczenie i rehabilitację podopiecznych MOWP, są to chore dzieci, które wymagają kosztownej długotrwałej rehabilitacji.

https://youtu.be/FUyD171tD_c

Fundacja Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy

Fundacja gra od ośmiu lat. W tym czasie udało nam się pomóc już 40 podopiecznym,  zebrać ponad dwa miliony złotych, zorganizować prawie 300 imprez, między innymi kilkadziesiąt koncertów, kiermaszów, jarmarków, pikników, mecz piłkarski i hokejowe, galę taneczną, a to wszystko, by zobaczyć uśmiech dziecka i radość rodziców jak mogą patrzeć na swoje dzieci.

„Chcemy zaznaczyć, że zarówno zarząd jak i wolontariusze MOWP to stuprocentowi społecznicy – zapaleńcy, którzy za swoją pracę nie otrzymują żadnego wynagrodzenia, a pieniądze zebrane podczas każdej imprezy w całości trafiają na subkonto naszego podopiecznego w Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą. Tym razem kwota zostanie po równo podzielona pomiędzy pięcioro naszych podopiecznych” – informuje Monika Bartosz, prezes Fundacji MOWP.

Zapraszamy na mecz Piąty dla Pięciu w sobotę 17 listopada o godzinie 17, a także do oddawania krwi w godzinach 12.30-17. Oba wydarzenia odbędą się w hali lodowej w Oświęcimiu przy Chemików 4.

Wstęp jak zwykle – tyle, co wrzucicie do puszki MOWP.

Galeria