13 czerwiec 2024
STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ŚWIAT KOZIOŁKA – CZYLI 27. OGÓLNOPOLSKA NAGRODA LITERACKA

Świat Koziołka – czyli 27. Ogólnopolska Nagroda LiterackaZa nami gala wręczenia 27. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, która odbyła się 9 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ł. Górnickiego w Oświęcimiu.

W ramach Nagrody przyznano dwa wyróżnienia i nagrodę główną. Za sięganie do wewnętrznych, często nieuświadamianych uczuć odbiorcy, malowanie obrazów, które znaczą nie tylko ikonicznie, ale też emocjonalnie, a szczególnie za symboliczne ujęcie obrazu pękniętego serca wyróżnienie otrzymała Roksana Jędrzejewska-Wróbel za książkę „Pracownia Aurory” wydaną przez wydawnictwo Bajka.  Za przedstawienie bardzo aktualnego współcześnie tematu, jakim jest stosunek dzieci i dorosłych do zwierząt oraz opisanego w delikatnej formie opowieści z nutką magii wyróżnienie otrzymała Beata Ostrowicka za książkę „Szczygły” wydaną przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia.  Za naukę historii, zyskującą w tej powieści zupełnie inny wymiar, stającą się wciągająca i zaskarbiającą sobie sympatię rzeszy wielbicieli Nagrodę Główną 27. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego otrzymał Marcin Przewoźniak za książkę „Puk, puk! Zastałem króla?” wydaną przez wydawnictwo Zielona Sowa.

Należy również wspomnieć o tegorocznym Święcie Książki Dziecięcej, które poprzedzało galę 27. ONL, a które upłynęło w zupełnie innej konwencji, niż w latach ubiegłych. Z oczywistych powodów, niestety nie spotykaliśmy się twarzą w twarz z pisarzami i twórcami dla dzieci, ale wszystko odbywało się online. Jednak jest jedna rzecz, która cieszy ogromnie. W spotkaniach autorskich z Anną Dziewit – Meller i ilustratorką Joanną Olech wzięło udział ponad 600 uczniów i nauczycieli, nie tylko z Oświęcimia, ale ze szkół podstawowych z całej Polski!

Projekt został zrealizowany przy finansowym wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Galeria