18 maj 2024
STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WOJCIECH JAGIELSKI ODSŁONIŁ PAMIĄTKOWĄ PŁYTĘ W ALEI PISARZY MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ GALERII KSIĄŻKI W OŚWIĘCIMIU

Wojciech Jagielski odsłonił pamiątkową płytę w Alei Pisarzy Miejskiej Biblioteki Publicznej Galerii Książki w Oświęcimiu9 listopada 2018 roku odbyła się ceremonia odsłonięcia pamiątkowej płyty przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu. W ten sposób Wojciech Jagielski, prozaik i dziennikarz, dołączył do grona kilkunastu, jak dotąd, autorów, którzy odsłonili swe płyty w Alei Pisarzy.

Jak czytamy na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu: „Idea realizacji Alei Pisarzy w Oświęcimiu nawiązuje do popularnych na całym świecie Alei Gwiazd, przy czym w odróżnieniu od idolów masowej kultury medialnej, dowartościowaniu podlega tu sztuka o najwyższej wartości kulturowej – sztuka słowa. Wielkość pisarza nie sprowadza się do krótkotrwałych błysków w doraźnej aktualności, jego dzieło pozostaje na długo w pamięci czytelników, społeczności, narodów, a napisane przez niego książki na wiele pokoleń, czasem stuleci, zapełniają biblioteczne półki oferując duchową strawę odbiorcom. Pisarz, jak każdy inny artysta – a może nawet bardziej – zasługuje na uwiecznienie, także w dosłownym, materialnym sensie, w postaci trwałych znaków rytych w „kamieniu””.

Wojciech Jagielski, niegdyś korespondent „Gazety Wyborczej”, obecnie pracujący w Polskiej Agencji Prasowej, autor m. in. Modlitwy o deszcz czy Nocnych wędrowców, odsłonił w Alei Pisarzy w Oświęcimiu płytę z cytatem z książki Na wschód od zachodu: „Wyruszyć w drogę wydaje się pierwszym i koniecznym warunkiem wszelkiej odmiany i poprawy życia”.

Po uroczystości w Alei Pisarzy odbyło się spotkanie autorskie w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Galeria